Podzimní seminář ČSVE 2024

Pro obce

Proč se pustit do stavby větrné elektrárny?

Elektřina z větrných elektráren je dnes spolu s tou solární nejlevnější ze všech (nově stavěných) zdrojů. Výhody výroby této čisté elektřiny pro obce a jejich obyvatele jsou nesporné. Kromě pravidelných ročních příspěvků do obecních rozpočtů se mohou obec a občané zapojit také v roli investora s částečným podílem. Další možností je takzvaná komunitní energetika. Možné je také pokrývat část spotřeby domácností, firem i samotných obcí dlouhodobě cenově stabilní a levnější elektřinou z větru, ať už sdílením či s využitím obchodníka. Dobrý projekt vždy zapojuje spotřebitele z okolí větrných elektráren a umožňuje jim z rozvoje obnovitelných zdrojů těžit.

10 důvodů proč chtít větrnou elektrárnu v obci

1

Roční příspěvky do obecního rozpočtu

2

Pronájem pozemků pro větrné elektrárny

3

Financování obecního rozvoje a provozu

4

Investice do dětských hřišť a infrastruktury

5

Podpora obecních spolků a obyvatel

6

Možnost investovat a spolurozhodovat

7

Možnost podílu na zisku a rozhodování firmy

8

Sdílení vyrobené elektřiny s obcí

9

Individuální dohody o ceně elektřiny

10

Zajištění stabilních příjmů pro obec


Jak poznáte jestli je u vás v obci vhodné místo pro stavbu větrných elektráren?

Výstavba větrných elektráren podléhá přísným schvalovacím procesům a musí splňovat řadu pravidel, včetně ochrany zdraví, přírody a technické infrastruktury. Umístění větrníků se posuzuje individuálně s ohledem na rychlost větru, okolní zástavbu a vliv na krajinu. Hlukové limity jsou v Česku přísné a jejich dodržení se nejprve ověřuje simulacemi a následně měřením v reálném provozu akreditovanou laboratoří.

Obvykle se větrné elektrárny staví ve vzdálenosti 500 až 800 metrů od obytných oblastí, aby se předešlo pozdějšímu omezením provozu elektrárny. Tato vzdálenost však závisí na konkrétních podmínkách v dané lokalitě.

Jak vybrat dobrého provozovatele?

Pokud ve vaší obci uvažujete o výstavbě větrné elektrárny, prvním úkolem je výběr spolehlivé firmy, budoucího provozovatele. Ti vás většinou osloví přímo s nabídkou a projekty vám budou chtít představit osobně. Na výběru si dejte záležet, zvažte všechny přínosy i rizika. Provozovatel větrné elektrárny bude partnerem vaší obce minimálně následujících 25 až 30 let. Každý projekt je jiný a pro spolupráci je třeba zohlednit, jestli obec vybírá partnera pro realizaci elektrárny na obecních pozemcích, nebo za obcí přichází například soukromý vlastník s nabídkou spolupráce.

Action Image

Základní pravidla při výběru vhodného provozovatele:

  • Proveďte nezávazné zjišťování co nejefektivněji a informujte provozovatele, že cílem je získat dostatek informací pro rozhodnutí, zda obec do spolupráce vstoupí. Ujistěte všechny zúčastněné, že nejde o závazný souhlas s výstavbou, ale pouze o předběžné zjišťování.
  • Stanovte si předem počet nabídek nebo termín, do kdy je budete přijímat. Porovnávejte podmínky s jinými obcemi. Zastupitelstvo by mělo určit osobu, která nabídky prostuduje a předloží k diskuzi. S vybraným provozovatelem ověřte proveditelnost a případně ho pozvěte na prezentaci projektu veřejnosti.
  • Zájemce o spolupráci si ověřte. Ověřte historii firmy v obchodním rejstříku a v insolvenčním rejstříku. Pokud je společnost nově založená, sledujte předchozí podnikatelskou historii jejich zástupců. Nelze ale vyloučit, že i nováček na trhu se může ukázat jako dobrý partner.
  • Pokud nabídku přináší fyzická podnikající osoba, zjistěte, kdo bude větrnou elektrárnu provozovat. Je důležité znát společnost, se kterou bude obec spolupracovat desítky let. Ujistěte se také, že firma komunikuje otevřeně i s okolními obcemi.
  • Se společností ověřte reálnost projektu a vyžádejte předběžné výsledky rešerše ohledně umístění větrné elektrárny. Ujistěte se, že má rezervaci pro připojení do sítě, projekt nezasahuje do ochranných pásem a je možné vyjednávat s majiteli pozemků. Zároveň ověřte, že společnost plánuje stavbu moderní elektrárny, nikoliv použitých nebo repasovaných zařízení, která mají vyšší nároky na údržbu a hlukové limity.
  • Ověřte si reálnost nabídky odměny nebo jiných benefitů pro obec. Například porovnáním s jinými nabídkami. Zkušená společnost bude nabízet reálnou, přiměřenou nabídku, kterou projekt „unese”.
  • Připravte prezentaci záměru na zastupitelstvu a občanům. Po prodiskutování na zastupitelstvu je důležité projekt a nabídku na spolupráci představit občanům, o to požádejte větrnou společnost. Pokud máte více nabídek na stavbu, je nejefektivnější vybrat k prezentaci občanům jednu firmu, kterou zastupitelstvo doporučí jako nejsolidnější. Obyvatele i zástupce firmy před tím upozorněte, že jde o představení předběžné nabídky, kterou byste rádi společně prodiskutovali a poté se společně rozhodli.