USA zavřely 200. uhelnou elektrárnu. Hnutí Duha kritizuje absurdní situaci v ČR.

Ve Spojených státech amerických byla v těchto dnech uzavřena dvoustá uhelná elektrárna. Z celkového počtu 535 zařízení, která v zemi ještě před pěti lety fungovala, byl ukončen provoz už ve více než třetině z nich, informuje Hnutí Duha.

Spojené státy odstavují uhelné elektrárny podle hnutí i díky obrovské občanské kampani, do níž se zapojily stovky expertů a miliony dobrovolníků. O omezení uhelných elektráren usiluje i prezident Obama, když před rokem zavedl přísnější pravidla pro uhelné zdroje, což povede k jejich dalšímu zavírání.

Hnutí Duha cituje studii renomované poradenské společnosti ICF International, která zjistila, že pokud bude odstavování starých a znečišťujících uhelných elektráren pokračovat, sníží se větší energetickou efektivitou a výstavbou čistých zdrojů elektřiny účty amerických domácností o 13 miliard dolarů a firem dokonce o 24 miliard ročně. Stejná studie podle aktivistů zjistila, že investice do energetické efektivity a obnovitelných zdrojů zároveň vytvoří 274 tisíc pracovních míst po celé zemi. Uzavírání uhelných elektráren tak přinese ekonomické oživení tradičně průmyslovým oblastem USA.

Již dnes tvoří většinu nově instalovaných zdrojů elektřiny v USA obnovitelné zdroje. Za 1. čtvrtletí tohoto roku tvořily 75 procent nových zdrojů. Zbytek zajistila nová výroba ze zemního plynu, vyplývá ze zprávy Federal Energy Regulatory Commission.

Díky dvěma stům uzavřeným elektrárnám navíc nebude podle organizace Sierra Club trpět každý rok 60 000 Američanů astmatem a 6 000 unikne infarktu. Zdravotnictví ušetří celkem 4,2 miliardy dolarů.

Uhelné elektrárny zavírají také ve Velké Británii a Německu. Přísné limity začíná zavádět Čína.

I v ČR by bylo možné podle Hnutí Duha jít stejným směrem a zavřít staré uhelné elektrárny, které zbytečně plýtvají uhlím a vyrábějí elektřinu na vývoz. Nižší škody na zdraví a životním prostředí menším spalováním uhlí by podle zprávy Centra pro otázky životního prostředí UK snížily o 20 miliard korun ročně státní výdaje, čerpané z daní a zdravotního pojištění.

„Nejisté směřování energetiky symbolizované přetrvávající absencí slíbeného antifosilního zákona vede k tomu, že se řeší absurdní dilema prolomení limitů na velkolomu ČSA, který přitom funguje zejména jako zdroj uhlí pro starou uhelnou elektrárnu Chvaletice, vlastněnou uhlobarony Pavlem Tykačem a Janem Dienstlem,“ kritizuje současný stav Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA.

Zdroj: Ekolist.cz 22.7.2015 / Zpravodajství
Odkaz: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-zavrely-200-uhelnou-elektrarnu-hnuti-duha-kritizuje-absurdni-situaci-v-cr.
Partneři