Smutná ptákovina

Člověk, který ví, že si přírodu musíme chránit, je spokojen, když vidí na hřebenech hor i pahorkatin větrníky. Vrtule vyrábějí elektřinu ekologicky, vítr je obnovitelný zdroj. Hudralové klnou, že stožáry trčí, že to vydává divný zvuk, u kterého nemůžete spát, bydlet, pracovat nebo se rekreovat, ale to všechno můžete dělat jinde. V zimě od vrtulí odlétají kusy ledu na zvířata, na lidi i na auta, ale to si musíte umět správně stoupnout. Jeden drobný problém tu je, když přestane vítr foukat, musí být v záloze nějaký ten megawátek z uhelky nebo jaderky. Ale to nakonec u solárních lánů taky. Nejdůležitější ale je, že ozón si libuje, že nemá od skleníkových plynů strukturu ementálu. Podle nejnovějších zpráv prý už se sám záplatuje. Libuje si i lidstvo a ekologové zvláště.

 

Jiní přírodovědci si ale tolik nelibují. Především ornitologové. Vrtule zabíjejí ptáky. Tohle nebezpečí je ve vzduchu nové, a ptáci si s ním nedokážou poradit. Prý jich takhle umírají ročně v Evropě miliony. Hynou, když jen tak poletují kolem, nebo padají k zemi při tahu na jih. Třeba si představují, že si na tom vysokém sloupu, chvilku odpočinou. Na cucky jsou špačci, čápi, orli i netopýři. Včetně chráněných druhů, kterým se jinde klopotně budují rezervace.

 

Poprvé cítíme, že tu stojí v klinči jedni ochránci přírody proti druhým ochráncům přírody. Kteří myslíte, že vyhrají? A neprohraje nakonec ta příroda, v jejímž jménu se tohle všechno provozuje? A na čí straně stojíte vy?

 

P.S. Třeba by nám poradila nějaká přírodovědecká fakulta. Ta brněnská má krásnou novou budovu a architekt navrhl celou fasádu ze skla. Ptáky pochopitelně zajímá, co je nového v přírodovědném výzkumu, ale už se to nedozvědí, protože v tu ránu leží mrtvi pod tou fasádou.

 

Autor: Michal Konečný / středa 20.7.2016 13:01 /


Zdroj: http://michalkonecny1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=537842




Partneři